вторник, 15 ноября 2011 г.

პროექტის შეფასების რუბლიკა


კრიტერიუმები
1-3
4-5
6-7
8-10
შესაბამისი ტერმინის ფლობა და ადეკვატური გამოყენება
ვერიყენებს ტერმინს სათანადოდ
ნაწილობრივფლობს ტერმინს და უწირს მისი ადეკვატურად. გამოყენება
ფლობს ტერმინებს, იყენებს ადეკვატურად. უმრავლეს შემთხვევაში
ფლობსტერმინებს იყენებს ადეკვატურად. ყველა შემთხვევაში
მონაცემების სხვადასხვაგვარის საშუალებებით წარმოდგენა
არ შეუძლია მონაცემების წაროდგენა
მონაცემებსწარმოადგენსმხოლოდსიტყვიერად
მონაცემების წარმოდგენისას იყენებს ერთ თვალსაჩინო საშუალებას
მონაცემებსწარმოედგენს სხვადასხვა საშუალებით
აუდიტორიასთან ურთიერთობა
აუდიტორიაარუსმენს
აუდიტორიასთანამყარებსკონტაქტსნაწილობრივ
იპყრობს აუდიტორიის ყურადღებას
იპყრობს აუდიტორიის ყურადღებას. ახდენს ზეგავლენას.


შეფასების რუბრიკა


კრიტერიუმები1-34-56-78-10
კვლევის მიზნის განსაზღვრაარასწორად აყალიბებს მიზანსნაწილობრივ სწორადაყალიბებს მიზანსაყალიბებს სწორად მიზანსსრულყოფილად აყალიბებს მიზანს. განსაზღვრავს ცალკეულ დეტალებს.
პარაგრაფის შესაბამისი ძირთადი ცნებები და უნარებიარ შეუძლია გაკვეთილზე განხილული ძირთადი ცნებების ჩამოთვლა. არ შეუძლია მათი ადეკვატური გამოყენება.ძირთადი ცნებების შესახებ ბუნდოვანი წარმოდგენა აქვს. უჭირს ამ ცნებების ადეკვატურად გამოყენება.აყალიბებს ძირთად ცნებებს . მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ იყენებს მათ ადეკვატურად ზოგიერთ შემთხვევაში.აყალიბებს ძირთად ცნებებს. მსჯელობს თითოეული ცნების შესახებ. უკავშირებს ამ ცნებებს ერთმანეთს.იყენებს მათ ადეკვატურად (როგორც მსგავს, ისე ახალ სიტუაციებში.)
წერითი დავალება ან საშინაო ცდა.წერითი დავალება არა აქვს ან არასწორია.დავალება ნაწილობრივ სწორადაა შესრულებული.დავალება სწორადაა შესრულებული უმნიშვნელო ხარვეზებით.დავალება სწორადაა შესრულებული ხარვეზების გარეშე.
დასკვნავერ აკეთებს შესაბამის დასკვნებს.აკეთებს ნაწილობრივ სწორ დასკვნებს.აკეთებს ძირთად დასკვნებს.აკეთებს სრულფასოვან დასკვნებს.

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა
ეკოსისტემის აბიოტური კომპონენტი: წყალი, სინათლე, ტემპერატურა.
სწავლების საფეხური
მოსწავლეთა რაოდენობა
მოსწავლეთა პროფილი
II საფეხური VII  კლასი.
 7 მოსწავლე   
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
მიზნები, შედეგები/ინდიკატორები
მოსწავლე გაეცნოს ცოცხალი ორგანიზმებისთვის აბიოტური ფაქტორების მნიშვნელობას, ცნებებს– ფაქტორის ოპტიმალური, მინიმალური, მაქსიმალური მნიშვნელობის შესახებ.
    შედეგი ბიოლ. VII.3. მოსწავლე ახერხებს ეკოსისტემის კომპონენტებს და მათ შორის არსებულ კავშირებს.
    ნაცნობ გარემოში გამოყოფს ეკოსისტემებს და მათ ცალკეულ კომპონენტებს; მოჰყავს მაგალითები და აღწერს ეკოსისტემაში არსებული ურთიერთობის ფორმებს.
შეფასების საგანი და პროცედურები.
  შეფასებას დაკვირვებასა და ანალიზს, ობიექტი ქნება თუ რამდენად ესმის ეკოსისტემა, იცის ეკოსისტემის აბიოტური კომპონენტები. იცის წყლის, სინათლისა და ტემპერატურის მნიშვნელობები. რამდენად აქტიურია გაკვეთილის მსვლელობისას.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები.
  სხვდასხვა        ეკოსისტემების ამსახველი ილუსტრაციები ტაბულების, სახელმძღვანელოში მოცმული თვალსაჩინოების სახით. VII    კლასის ბიოლოგიის სახელმძღვანელო.კომპიუტერი და ინტერნეტ რესურსები ინტეტნეტ ენციკლოპედიაWikipedia.


გაკვეთილის მსვლელობა
        აქტივობა–I გამოწვევა

ვსვამ შეკითხვას: რა არის ეკოსისტემა, თანასაზოგადოება, ეკოსისტემის აბიოტური კომპონენტები . ამ კითხვების შესაბამის პასუხებს მივიღბთ. სსტემას რომელიც ცოცხალი ორგანიზმებისა და მატი საარსებო გარემოგან შედგება , ეკოსისტემა ეწოდება. ეკოსისტემაში ცოცხალი ორგანიზმების ერთობლიობას თანასაზოგადოებას უწოდებენ. აბიოტურ კომპონენტებს მიეკუთნება, ნიადაგი, წყალი, სინათლე, ტემპერატურა. 10 წუთი.

        აქტივობა–II

 ვუხსნი მოსწავლეებს, რომ ეკოსისტემაში მის შემადგენელ კომპონენტებს შორის ყალიბდება რთული დამოკიდებულება, რომ ორგანიზმზე ერთდროულად მრავალი ფაქტორი მოქმედებს.ამიტომ თითოეული ფაქტორის მნიშვნელობის გამორკვევის მიზნით, ეკოლოგები გარემიში გამოყოენ ცალკეულ ფაქტორს და შეისწავლიან მის შემოქმედებას ორგანიზმზე.10 წუთი.



       აქტივობა–III

 ვთხოვ მოსწავლეებს დაასახელონ ბუნებრივი ეკოსისტემის მაგალითები, რომელიმე ეკოსისტემის ილუსტრაციის მიხედვით აღწერონ ამ ეკოსისტემისთვის დამახასიათებელი აბიოტური კომპონენტები. 8 წუთი.

      აქტივობა–IV

 აბიოტური ფაქტორების დახასიათება. ფაქტორის ოპტიმალურ, მინიმალურ და მაქსიმალურ მნიშვნელობებზე საუბარი.მოსწავლეები შეძლებენ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემას. თემის შესაბამის ტესტებზე მუშაობას.12 წუთი.

     აქრივობა–V(5 წთ)

  შევაფასებ     წინასწარ შედგენილი რუბრიკის მიხედვით ინდივიდუალურად.