вторник, 15 ноября 2011 г.

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა
ეკოსისტემის აბიოტური კომპონენტი: წყალი, სინათლე, ტემპერატურა.
სწავლების საფეხური
მოსწავლეთა რაოდენობა
მოსწავლეთა პროფილი
II საფეხური VII  კლასი.
 7 მოსწავლე   
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
მიზნები, შედეგები/ინდიკატორები
მოსწავლე გაეცნოს ცოცხალი ორგანიზმებისთვის აბიოტური ფაქტორების მნიშვნელობას, ცნებებს– ფაქტორის ოპტიმალური, მინიმალური, მაქსიმალური მნიშვნელობის შესახებ.
    შედეგი ბიოლ. VII.3. მოსწავლე ახერხებს ეკოსისტემის კომპონენტებს და მათ შორის არსებულ კავშირებს.
    ნაცნობ გარემოში გამოყოფს ეკოსისტემებს და მათ ცალკეულ კომპონენტებს; მოჰყავს მაგალითები და აღწერს ეკოსისტემაში არსებული ურთიერთობის ფორმებს.
შეფასების საგანი და პროცედურები.
  შეფასებას დაკვირვებასა და ანალიზს, ობიექტი ქნება თუ რამდენად ესმის ეკოსისტემა, იცის ეკოსისტემის აბიოტური კომპონენტები. იცის წყლის, სინათლისა და ტემპერატურის მნიშვნელობები. რამდენად აქტიურია გაკვეთილის მსვლელობისას.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები.
  სხვდასხვა        ეკოსისტემების ამსახველი ილუსტრაციები ტაბულების, სახელმძღვანელოში მოცმული თვალსაჩინოების სახით. VII    კლასის ბიოლოგიის სახელმძღვანელო.კომპიუტერი და ინტერნეტ რესურსები ინტეტნეტ ენციკლოპედიაWikipedia.


გაკვეთილის მსვლელობა
        აქტივობა–I გამოწვევა

ვსვამ შეკითხვას: რა არის ეკოსისტემა, თანასაზოგადოება, ეკოსისტემის აბიოტური კომპონენტები . ამ კითხვების შესაბამის პასუხებს მივიღბთ. სსტემას რომელიც ცოცხალი ორგანიზმებისა და მატი საარსებო გარემოგან შედგება , ეკოსისტემა ეწოდება. ეკოსისტემაში ცოცხალი ორგანიზმების ერთობლიობას თანასაზოგადოებას უწოდებენ. აბიოტურ კომპონენტებს მიეკუთნება, ნიადაგი, წყალი, სინათლე, ტემპერატურა. 10 წუთი.

        აქტივობა–II

 ვუხსნი მოსწავლეებს, რომ ეკოსისტემაში მის შემადგენელ კომპონენტებს შორის ყალიბდება რთული დამოკიდებულება, რომ ორგანიზმზე ერთდროულად მრავალი ფაქტორი მოქმედებს.ამიტომ თითოეული ფაქტორის მნიშვნელობის გამორკვევის მიზნით, ეკოლოგები გარემიში გამოყოენ ცალკეულ ფაქტორს და შეისწავლიან მის შემოქმედებას ორგანიზმზე.10 წუთი.



       აქტივობა–III

 ვთხოვ მოსწავლეებს დაასახელონ ბუნებრივი ეკოსისტემის მაგალითები, რომელიმე ეკოსისტემის ილუსტრაციის მიხედვით აღწერონ ამ ეკოსისტემისთვის დამახასიათებელი აბიოტური კომპონენტები. 8 წუთი.

      აქტივობა–IV

 აბიოტური ფაქტორების დახასიათება. ფაქტორის ოპტიმალურ, მინიმალურ და მაქსიმალურ მნიშვნელობებზე საუბარი.მოსწავლეები შეძლებენ დასმულ კითხვებზე პასუხის გაცემას. თემის შესაბამის ტესტებზე მუშაობას.12 წუთი.

     აქრივობა–V(5 წთ)

  შევაფასებ     წინასწარ შედგენილი რუბრიკის მიხედვით ინდივიდუალურად.



Комментариев нет:

Отправить комментарий